This is the forth lesson of the Unit: Let's cook. Each tab in this toggable menu represents a step in the path that we can follow to do each activity of the lesson. Finally, the Learning Outcomes of this lesson are:
Content |
Operate with decimals to count money and units conversion. |
Communication |
You will learn how to ask questions to the salesperson and express thir arguments about the best bought. |
Cognition |
You will compare and share information, ask questions and participate in group works. |
Culture |
You will be able to make a purchase in the supermarket and to know if the cashier has given back the correct money. |
Each group is divided to focus on one ingredient of our recipe. First, you will compare the products that are in the supermarket and then, you will buy the best to save money.
Remember that, before buying the product, you have to fill in the document included in "Main Activities".
Here is your document. You have to fill in the first row with your group ingredient. When you have the document filled, you will comment it with your classmates and they will decide if your decision is the best or not to save money.
You are going to look for if there are offers in our ingredients and if this offer will save much money.
© Copyleft 2016, Content and Language integrated Learning and iCT Group